Чисті руки- запорука здоров'я
За підтримки Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) світова спільнота щорічно відзначає Всесвітній день гігієни рук.
Дата цього заходу обирається не випадково: 5-й день 5-го місяця символізує 5 пальців на кожній руці людини. Отже, Міжнародний день миття рук відзначається 5 травня.
Всесвітній день гігієни рук проходить, щоб привернути увагу людей до такого простого профілактичного заходу як звичайне миття рук для захисту від різних інфекційних захворювань серед населення. Однак, ця тема актуальна щодень, а не лише певної дати.
На наших руках живе величезна кількість небезпечних для людського здоров'я мікроорганізмів. Найбруднішими предметами, з якими щодня стикається майже кожна людина, є мобільні та стаціонарні телефони, письмові столи, клавіатура та мишка комп’ютера, кнопки ліфта, вимикачі світла, дверні ручки та усі поруччя. В середньому людина стикаєтеся з 300 поверхнями кожні 30 хвилин, та піддається впливу більш ніж 840 тис. мікробів. Від респіраторних інфекцій до хвороб харчового походження, багато з цього можна уникнути, якщо кожен дотримуватиметься правил миття рук.
Через забруднені руки можна заразитися самому, а також поставити під загрозу зараження інших людей різними інфекціями, коли через брудні руки хвороботворні мікроорганізми потрапляють на продукти харчування, в воду, на предмети побуту і надалі можуть стати причиною хвороби.
Гігієна рук – це часто перша лінія захисту проти нових і виникаючих стійких до антибіотиків інфекцій.
Насправді тримати руки в чистоті досить просто, найскладніше – не забувати робити це. Дезінфікуючі лосьйони і гелі з вмістом спирту ефективні у знищенні бактерій і вірусів, але вони діють найкращим чином при видаленні невидимого бруду. Видимий бруд потрібно змивати тільки водою з милом.
КОЛИ необхідно мити руки:
– при поверненні додому з вулиці;
– після рукостискань;
– після поїздки в громадському транспорті;
– після відвідування туалету;
– перед їжею;
– перед використанням контактних лінз;
– перед обробкою ран;
– перед прийомом ліків;
– після роботи на комп’ютері;
– після контакту з хворою людиною;
– після контакту з тваринами.
ЯК мити руки:
– мити руки з милом не менше 10-15 секунд;
– обполіскувати під струменем проточної води 10-15 секунд;
– насухо витирати руки.
Якщо мило та вода недоступні – використовуйте дезінфікуючий засіб для рук з вмістом спирту не менше 60%.
Цікавий факт: згідно з дослідженнями, бактерії більше «люблять» жіночі руки. Вчені пов’язують це з тим, що жінки мають тоншу шкіру на руках, нижчу кислотність та інший, ніж у чоловіків, гормональних фон.
Пам’ятайте, чистота рук – запорука Вашого здоров’я!
Чуднівське відділення
ДУ «Житомирський обласний центр контролю
та профілактики хвороб МОЗ України»