Чуднівська громада

Житомирська область

ПРАВЕЦЬ – ХВОРОБА СЕЗОННА!

Дата: 28.08.2024 09:29
Кількість переглядів: 104

         Улітку, коли багато людей працює у полі, порається у садах і на городах, зростає небезпека заразитися збудником правцю. Його спори у ґрунтах зберігаються протягом багатьох десятиліть. Епідеміологи застерігають: токсини збудника правцю є сильною біологічною отрутою, яка уражає людину, а також майже всіх теплокровних тварин – коня, корову, вівцю, козу, собаку, кроля, морську свинку, білу мишу та ін. Саме травоїдні тварини і людина є носіями збудника правцю. Їхній травний канал є природним середовищем існування та розмноження правцевого мікроба. Тварини виділяють правцеву паличку постійно.

         У природі існує постійний колообіг збудника правцю. З випорожненнями тварин і людей паличка виділяється у довкілля, яка у ґрунті перетворюється на спори і забруднює його. За сприятливих умов спори палички правцю можуть проростати, розмножуватися і накопичуватися. Вони стійкі до високих температур, навіть до дії дезінфікуючих засобів. Ґрунт є постійним резервуаром збудника правцю.

Чим небезпечна паличка правця?

У світі щороку гине від правцю близько 1 млн. людей. з них багато новонароджених. Це одна із найнебезпечніших і важких гострих інфекційних хвороб, яка виникає внаслідок проникнення збудника до організму через ушкоджену шкіру або слизові оболонки. Токсином уражається центральна нервова системи, що зумовлює тонічне напруження скелетних м’язів з періодичними   судомами.

Як уже зазначалося, вхідними воротами для збудника правцю є різні ушкодження шкіри – від масових поранень до ледь помітних подряпин. Хвороба має дуже важкий перебіг.

Причинами смерті від правцю є асфіксія (задушення) – унаслідок судомного синдрому, параліч серцевої діяльності або дихання.

Інкубаційний період триває від 3 до 30 днів (найчастіше – 5-14 днів).

Чим він коротший, тим важчий перебіг недуги. Здебільшого хвороба починається гостро. У частини хворих з’являються продромальні явища, такі як нездужання, неприємні відчуття у ділянці рани (тягнучий біль, незначні посмикування м’язів навколо неї), головний біль, пітливість підвищена, дратівливість. Ще наприкінці інкубації у хворого можна викликати рефлекс жувальних м’язів. 

Одним з перших характерних симптомів хвороби є тризм – напруження і судомне скорочення жувальних м’язів, що ускладнює  відкривання рота. Майже одночасно, внаслідок напруження мімічних м’язів, з’являється застигла “сардонічна посмішка ” – лоб хворого у зморшках, очні щілини звужені, рот, розтягнутий, як у посмішці.

Невдовзі виникає  ускладнене ковтання, внаслідок спазму м’язів глотки. Поєднання цих трьох симптомів є характерною ранньою ознакою правця. Потім з’являється тонічне напруження м’язів потилиці , що поширюється на спину, живіт, кінцівки. Залежно від переважного напруження тих чи інших м’язів тіло хворого набуває різноманітних поз. Частіше тіло хворого вигинається, він лежить із закинутою назад головою і дещо піднятою над ліжком поперековою ділянкою.

Розлади дихання, серцевої діяльності можуть призвести до їх зупинки і смерті хворого. Тому правцю легше запобігти, ніж лікувати. Оскільки навіть найсучасніші методи не можуть убезпечити повне одужання, немало хворих залишаються інвалідами. З лікувальною метою використовують сироватку, яка нейтралізує токсин, що циркулює в крові.   

Профілактика правця

Оскільки правцева паличка проникає в організм через рану, слід передусім дотримувати правил щодо профілактики травми, навіть дрібних. Під час весняно-літнього сезону слід ходити взутим особливо під час роботи на городі, у саду, користуватись рукавицями. За шкірою рук і ніг слід ретельно стежити – не допускати саден, тріщин. На заводях, різноманітних видах транспорту, при роботі з механізмами необхідно неухильно виконувати правила техніки безпеки.  Люди повинні знати про необхідність звернення за медичною допомогою при отриманні травм, навіть незначних, особливо при забрудненні рани землею, а також при укусах тваринами.

Ясна річ, не всі, хто отримав поранення уражаються правцем. На десятки тисяч можуть захворіти лише декілька осіб або й менше, але майже кожен з них ризикує життям. Разом з тим, як свідчать спостереження, за медичною допомогою з приводу дрібних травм звертається мізерна кількість потерпілих, особливо у сільській місцевості. І нерідко дехто не розуміє, що хірургічна обробка рани буде ефективною лише за умови своєчасного її проведення – не пізніше 4-6 годин після поранення.

Особливо небезпечні поранення в ділянці голови, зокрема очей. При цьому правець розвивається дуже швидко і нерідко призводить до смерті. Для оточуючих хворі не становлять небезпеки.

Головна зброя – щеплення!

Єдиний надійний спосіб захисту від правця – вакцинація. Навіть якщо ви перехворіли природнім шляхом - вакцинуватися треба обов'язково. Імунітет після захворювання швидко минає і є ймовірність повторного зараження зберігається.

Відповідно до національного календаря щеплень, вакцинувати дітей для профілактики правця необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців (чотири щеплення). У віці 6 і 16 років необхідна ревакцинація. Дорослим поновлювати щеплення від правця необхідно кожні 10 років.

Безоплатно вакцинуються від правця і діти, і дорослі.

Відмовившись від вакцинації, ви ставите під загрозу свої життя і здоров’я!

 

Чуднівське відділення

ДУ «Житомирський обласний центр

Контролю та профілактики хвороб МОЗУ»

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь