Чуднівська громада

Житомирська область

Францисканський костел, парафія Знайдення Хреста Господнього ( м.Чуднів)

 Відомо, що  ще в XVII ст., на цьому місті стояв деревяний храм, який зруйнували в часи козачества.

  Чуднівський костел та монастир повстали у ІІ-й половині XVIII ст., завдяки фундації князя Сангушко, надвірного Маршала Великого Литовського Князівства. В 1787 році, брати гостинно приймали польського короля Станіслава Августа, котрий, їдучи до Канева, щоб зустрітися з Царицею Катериною ІІ, вступив до монастиря у Чуднові. Король Станіслав Август – як описує хроніка дому – був на св. Месі та на обіді, а також залишив чимале грошове пожертвування для бідних містечка. Початково чуднівський дім братів був лише філіальним домом, а до рівня гвардіанату та конвенту його було піднесено в 1789 році. В чуднівському домі не жило багато братів, так як це було в інших францисканських домах Руської Провінції. В 1790 році мешкало в ньому всього лише 4 брати священики, котрі дбали про розвиток бібліотеки при монастирі та займалися проголошуванням проповідей.
  З 1800 року брати вели при монастирі маленьку сільськогосподарську школу. В 1818 році число братів збільшилось до десяти. В 1831 році із Дубна до Чуднова було перенесено чернечі студії, з приводу того, що в Дубні половину монастиря було призначено на шпиталь. Ці студії, на жаль, не встигли в Чуднові розвинутись, бо в 1832 році чуднівський конвент підліг касаті. Причиною того було те, що кількість братів після 1812 р. спала нижче восьми, і це було, згідно з російським правом достатньо, щоб ліквідувати дім.
  За часів панування загарбницької влади СРСР костел та монастир розібрали майже до фундаментів. Залишилася лише одна стіна, яка була частиною чуднівського монастиря.
  З 1990 році в м.Чуднів відновилася парафіяльна спільнота.

 Зображення костелу на малюнку білоруського і польського художника, літератора, композитора, музиканта Наполеона Орди. Чуднів. Парафіяльний костьол. 1874 р.

Фото без опису

   Сучасний вигляд костелу

Фото без опису

Фото без опису

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь