Чуднівська громада

Житомирська область

Пам'ятний знак «Чуднівська битва 1660 року»

 Перша документальна згадка про Чуднів відноситься до 1416 року. В історичних хроніках місто Чуднів вперше згадується у 1471 році, як місто-фортеця Київського воєводства. У 1506 році великий литовський князь Сізігмунд подарував Чуднів князю Острозькому і дозволив йому «замок збудувати і місто осадити».про Чуднів, як місто-фортецю Київського воєводства, тобто вже майже 549 років тому поселення Чуднів було відоме як місто.

  На  той час Чуднівська фортеця була озброєна 3 гарматами та 2 пищалями, в місті жило багато вільних людей та міщан, було 32 двори землеробів та 63 корчми.

 Би́тва під Чу́дновом відбулася 27 вересня2 листопада 1660 року під час московсько-польської війни 1654-67 років. Московське військо під проводом воєводи Василія Шереметєва капітулювало перед польським військом, тоді як їх союзники — козаки Юрія Хмельницького уклали нову угоду з Річчю Посполитою.

 Переяславські статті (1659) року не витворили приязних відносин між козацьким урядом і Москвою, не вирішила українського питання. Для того, щоб анулювати Гадяцький договір і опанувати правобережну Україну, треба було витримати нову війну з Польщею, яка спиралася на сильну українську партію на правому березі Дніпра. Кампанія відбулася 1660 року.

 Історія міста тісно пов'язана з боротьбою українського народу проти чужинців  і власних гнобителів. 1593 року жителі Чуднова взяли участь у селянсько-козацькому повстанні під проводом Криштофа Косинського – гетьмана українського реєстрового козацтва, керівника першого великого селянсько-козацького повстання на правобережній Україні проти гніту польської і української шляхти.

  1660 року місто Чуднів увійшло в історію України, як місце битви польсько-татарського війська з російсько-українським військом, яка завершилася підписанням історичного Чуднівського договору, що мав визначне значення для подальшого розвитку українсько-польсько-російських взаємин.

 Свідками тих буремних років є місцевість у Чуднові, що носить назву Шереметиха та урочище Шабалянка з старовинним кам'яним півметровим хрестом, встановленим в пам'ять про полеглих у кровопролитній битві.

Фото без опису

Фото без опису

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь