Пам'ятний знак «Чуднівська битва 1660 року»
Перша документальна згадка про Чуднів відноситься до 1416 року. В історичних хроніках місто Чуднів вперше згадується у 1471 році, як місто-фортеця Київського воєводства. У 1506 році великий литовський князь Сізігмунд подарував Чуднів князю Острозькому і дозволив йому «замок збудувати і місто осадити».про Чуднів, як місто-фортецю Київського воєводства, тобто вже майже 549 років тому поселення Чуднів було відоме як місто.
На той час Чуднівська фортеця була озброєна 3 гарматами та 2 пищалями, в місті жило багато вільних людей та міщан, було 32 двори землеробів та 63 корчми.
Би́тва під Чу́дновом відбулася 27 вересня—2 листопада 1660 року під час московсько-польської війни 1654-67 років. Московське військо під проводом воєводи Василія Шереметєва капітулювало перед польським військом, тоді як їх союзники — козаки Юрія Хмельницького уклали нову угоду з Річчю Посполитою.
Переяславські статті (1659) року не витворили приязних відносин між козацьким урядом і Москвою, не вирішила українського питання. Для того, щоб анулювати Гадяцький договір і опанувати правобережну Україну, треба було витримати нову війну з Польщею, яка спиралася на сильну українську партію на правому березі Дніпра. Кампанія відбулася 1660 року.
Історія міста тісно пов'язана з боротьбою українського народу проти чужинців і власних гнобителів. 1593 року жителі Чуднова взяли участь у селянсько-козацькому повстанні під проводом Криштофа Косинського – гетьмана українського реєстрового козацтва, керівника першого великого селянсько-козацького повстання на правобережній Україні проти гніту польської і української шляхти.
1660 року місто Чуднів увійшло в історію України, як місце битви польсько-татарського війська з російсько-українським військом, яка завершилася підписанням історичного Чуднівського договору, що мав визначне значення для подальшого розвитку українсько-польсько-російських взаємин.
Свідками тих буремних років є місцевість у Чуднові, що носить назву Шереметиха та урочище Шабалянка з старовинним кам'яним півметровим хрестом, встановленим в пам'ять про полеглих у кровопролитній битві.