Чуднівська громада

Житомирська область

Пам’ятник жертвам фашизму у с. Рижів

 Історія не знає більш звірячих злочинів, ніж той, що світові приніс фашизм. З перших днів окупації, з перших годин встановлення «нового порядку»  почалися розстріли, тортури, спалення до тла разом з мирними жителями сіл. Це далеко не повний перелік кривавих злочинів, які чинив на нашій землі окупаційний режим. 

 Трагічною сторінкою в історію Чуднівщини увійшло й село Рижів. 

 10 грудня 1943 року окупанти перекрили всі виходи із села. Людей зігнали в центр населеного пункту. Чоловіків, жінок і дітей зачинили в хатах і хлівах, забили вікна та підпалили стріхи. Відчайдушні крики живих людей, охоплених вогнем, роздирали душі рідним. Тих, хто намагався вирватися з пекла, або допомогти, наздоганяли пулі. 33 мирних жителі прийняли мученицьку смерть, згорівши у вогні. Понад сто хат також згоріло того дня. Фашисти знищили корів, свиней, птицю, майно, продукти харчування. Мирне населення лишилося без будь-яких засобів до існування. Рижів повторив трагедію спалених сіл Лідіце (Чехія), Орадур (Франція), Хатинь (Білорусь), Копище (Олевського району, що в нашій області). 

 Вже другого дня ті, хто залишився живим, почали копати землянки. Село ожило та розцвіло лише в 70-х роках минулого століття завдяки відгодівельному радгоспу, яким керував Микола Сус. У населеному пункті було збудовано відгодівельний комплекс, клуб, лазню, зроблено дороги, виділялися мешканцям матеріали на будівництво власних хат тощо. 

 Саме в цей час за ініціативи Миколи Хомича в центрі  села споруджено пам’ятник, який став символом єдності між поколіннями. Щорічно біля нього відбуваються поминальні заходи.

Фото без опису

Фото без опису

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь