29 січня – День пам’яті Героїв Крут
29 січня українці вшановують події кінця січня 1918 року, коли юні захисники Української Народної Республіки власною кров’ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху — бій під Крутами.
Саме тоді на Чернігівщині недалеко від залізничної станції Крути, що розташована за 130 кілометрів на північний-схід від Києва, добровольчий Студентський Курінь, що складався із 300 юнаків: студентів Університету імені Святого Володимира, новоствореного Українського Народного Університету та гімназисти Київських гімназій, відстоюючи право українського народу жити у власній державі, вступили нерівний бій із більшовицькими військами, чисельність яких налічувала близько 5 тисяч.
Бій тривав лише п’ять годин. У полон було захоплено і потім розстріляно 28 юнаків. Ціною свого життя юні герої зупинили наступ ворога на два дні.
Уже в березні 1918 року, після підписання більшовиками Брестської мирної угоди і з поверненням уряду УНР до Києва, за рішенням Центральної Ради було вирішено урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій могилі у Києві. Тіла 28 вояків-студентів було перевезено до Києва.
За кілька тижнів після бою під Крутами М. Грушевський писав: “Недаремно пролилася кров тисяч українських інтелігентів та молоді, коли вона принесла духовне визволення від найтяжчого і найшкідливішого московського ярма: добровільно прийнятого духовного закріпачення!”
І хоч подвиг Героїв Крут згодом забули більш ніж на 70 років, а їхні могили за радянських часів було зруйновано, подвиг під Крутами увіковічнений у пам’яті українців.
Офіційно День пам’яті героїв Крут почали відзначати після того, як 29 січня 2007 року Президент України Віктор Ющенко підписав Указ “Про вшанування пам’яті героїв Крут”.
До річниці цих подій у Чуднівській міській бібліотеці розгорнуті книжкові виставки. Експозиція «Герої Крут - цвіт української нації» пропонує виклад літератури для користувачів 5-9 класів. Відповідний інформаційно-бібліографічний список може стати у нагоді вчителям, бібліотекарям, учням, студентам, а також усім, хто цікавиться історією України. «Згадаймо юність, що горіла в Крутах» - виставка під такою назвою на абонементі для дорослих наповнена збірниками спогадів учасників бою під Крутами, а саме: «Героїка трагедії Крут» (Видавництво «Україна» 2008р.); «Крути, січень 1918 року, документи, матеріали, дослідження, кіносценарій» (Видавничий центр «Просвіта» 2008р.), а також іншими творами про героїчну сторінку історії українського державотворення. Виставки та книжкові полиці до Дня пам’яті Героїв Крут підготовлені також у сільських бібліотеках громади.
В закладах освіти громади також проведено заходи приурочені Дню пам’яті Героїв Крут. Так, у В.Короивнецькій ЗОШ проведено годину спілкування «Крути – бій за майбутнє».