З 1 жовтня змінюється система забезпечення пацієнтів інсулінами
Вже з 1 жовтня зміниться система, за якою пацієнтів забезпечують інсулінами. Про це повідомляють в Національній службі здоров’я України.
Зараз фінансування програми відбувається за субвенцією. Такий принцип працює з квітня 2016 року. Відколи діє Програма відшкодування вартості препаратів інсуліну, затверджена Постановою КМУ № 239. Але таких механізм має певні недоліки.
Перше, це недостатній розмір субвенції для забезпечення 100% потреби пацієнтів з цукровим діабетом. Така фрагментація бюджету спричиняє залежність програми від рішень місцевої влади. Тобто місцеві бюджети змушені дофінансовувати програму. Але різна спроможність місцевих бюджетів до співфінансування в деяких областях спричиняє ризики неможливості забезпечити пацієнтів життєвонеобхідними препаратами.
Внаслідок цієї ситуації пацієнт не є захищеним протягом всього місяця. Часто траплялись ситуації, коли інсулінів для пацієнтів вистачало лише на перші дні місяця, все інше залежало від місцевих бюджетів і спроможності людей сплачувати за свої ліки. Також через недостатнє фінансування протягом року та особливо в період закінчення бюджетного року, пацієнти, які потребують інсулінотерапії, змушені були приймати менші дози препаратів інсуліну, ніж їм було призначено або пропускати їх. Це впливало на їхній стан здоров’я та якість життя.
Це несправедлива система, бо пацієнт не повинен залежати від рішень місцевої влади та фінансової спроможності кожної області, якщо це державна гарантія таких препаратів, як інсулін. Доступ до лікування не має залежати від того, як швидко пацієнт дійшов до лікаря і аптеки. Інсуліни мають бути доступними цілий місяць та цілий рік.
Але навіть цієї суми недостатньо, щоб забезпечити кожного пацієнта бажаним типом і формою випуску інсуліну, проте достатньо, щоб забезпечити гарантованим інсуліном згідно з визначеними категоріями.
Другий важливий недолік це слабкий моніторинг. Тобто чинний реєстр не збирає необхідні дані для того, щоб держава мала повну картину того, як пацієнти забезпечуються інсулінами. Це також не дає можливості адекватно аналізувати дані та прогнозувати потребу в лікарських засобах і відповідні бюджетні витрати. Адже підхід до збору та доступності даних для прийняття вчасних управлінських рішень не найкращий.
Тому потрібно змінити правила. З 1 жовтня реімбурсацію інсулінів адмініструватиме НСЗУ.