Надання і створення соціальних послуг
Нещодавно ми розповіли про базові соціальні послуги, які мають бути у громадах. Проте часто люди не звертаються за послугами, бо не знають про таке право і можливість. А інколи - просто не мають часу, сил і енергії, адже соціальні послуги потрібні людям у складному, вразливому становищі. З іншого боку, громади не створюють послуги, бо не бачать запиту. Схоже на замкнене коло? То що ж робити
Є два основні суб'єкти, з якими можна комунікувати щодо отримання базової соціальної послуги:
Структурний підрозділ (управління/відділ) соціального захисту населення в структурі виконавчих органів місцевого самоврядування громади.
Конкретний надавач послуг за місцем Вашого проживання (наприклад, центр соціальних служб чи центр надання соціальних послуг).
Зверніть увагу, що саме управління/відділ соцзахисту:
уповноважений приймати рішення щодо надання соціальних послуг за бюджетні кошти.
Має повну інформацію щодо всіх наявних надавачів соціальних послуг на території громади.
Відповідає за розвиток соціальних послуг, які потрібні мешканцям громади.
При зверненні до управління/відділу соцзахисту краще, щоб заява була письмовою. Зберігайте копію заяви з відміткою про отримання. Чому це важливо? Бо подання письмової заяви:
фіксує вашу потребу в конкретній соціальній послузі.
Дозволяє отримати мотивовану письмову відмову, якщо така послуга відсутня.
Сприяє розвитку необхідних соціальних послуг у громаді, адже органи місцевої влади бачать реальний попит і можуть запланувати фінансування і розвиток відповідних послуг.
Дає можливість контролювати процес розгляду заяви.
Якщо у відповідь на заяву ви отримали письмову відмову через відсутність необхідної соціальної послуги:
знайдіть однодумців. Що більше буде заяв, то очевидніша необхідність у створенні послуги. Подавайте спільні звернення.
Ініціюйте громадські обговорення, залучайте ЗМІ та активних прихильників до висвітлення проблеми.
Продемонструйте необхідність у послузі, тоді у місцевої влади буде розуміння, для чого розвивати відповідну базову послугу, за яку вона відповідає за законом. Часто у громади просто немає інших інструментів, крім звернень мешканців, щоб оцінити потребу у послугах.
Будьте зміною, яку ви хочете побачити
Проєкт “Гроші для дитини, дитинство в сім'ї, послуги в громаді” реалізовується Громадською спілкою “Українська мережа за права дитини”, та став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) і щирій підтримці американського народу через Проєкт «Підвищення ефективності роботи і підзвітності органів місцевого самоврядування» («ГОВЕРЛА») HOVERLA / проєкт USAID в Україні. Зміст цього проєкту не обов’язково відображає погляди USAID.