Сказ! Чим небезпечне захворювання та як уберегтися

Дата: 23.04.2024 13:45

Фото без описуСказ -  це гостре, особливо небезпечне  вірусне захворювання  усіх теплокровних тварин і людини, яке не лікується.

Джерелом та резервуаром збудника сказу є усі теплокровні тварини, з яких найбільш небезпечні для інфікування людини  м’ясоїдні (дикі та домашні).

Людина може інфікуватися збудником сказу від хворої на сказ тварини через: укус; подряпину та мікроушкодження шкіри; потрапляння контамінованої збудником сказу слини на слизові оболонки.

Сказ залежно від стадії проявляється, наступними симптомами:

Початкова стадія (триває до п’яти днів): наявні сліди від укусів; гризуть місце укусу; ласкаві, примхливі, насторожені одночасно; слабкий апетит; їдять неїстівне; слинотеча; блювота.

Збуджена стадія (2–3 дні): агресивні; збуджені; нападають; намагаються утекти; гризуть землю; їдять неїстівне; конвульсії; блювота; параліч; косоокість.

Паралітична стадія (2–4 дні): виснаження; повний параліч; смерть.

Профілактичні заходи поділяються на два напрями: боротьба з носіями збудника і недопущення розвитку захворювання у людини, яку покусала чи обслинила скажена тварина.

Для профілактики сказу необхідно:

– регулярно вакцинувати свійських тварин;

– вакцинувати диких м’ясоїдних тварин (пероральна імунізація шляхом розкладання у місцях їх перебування їстівних приманок з вакцинами);

– уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами;

– не торкатися диких чи безпритульних тварин;

– не підгодовувати безпритульних тварин у місцях, де постійно перебувають люди;

– виконувати правила утримання тварин.

Стережіться безпритульних, а тим більше диких тварин, які не бояться самі до вас підійти.

Що робити і

Сказ залежно від стадії проявляється, наступними симптомами:

Паралітична стадія (2–4 дні): виснаження; повний параліч; смерть.

Для профілактики сказу необхідно:

– регулярно вакцинувати свійських тварин;

– уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами;

– не торкатися диких чи безпритульних тварин;

– не підгодовувати безпритульних тварин у місцях, де постійно перебувають люди;

– виконувати правила утримання тварин.

Що робити із твариною, підозрілою на сказ:

Собаку, кота чи іншу тварину, яка покусала людей або тварин, слід негайно ізолювати, повідомити ветеринарного спеціаліста, для огляду. Утримувати під наглядом спеціалістів протягом десяти днів, у жодному разі їх не вбивати!

Наголошуємо, що для запобігання виникнення сказу потрібно регулярно проводити щеплення домашніх улюбленців проти сказу.

з твариною, підозрілою на сказ:

Бережіть своє здоров’я та здоров’я своїх близьких!

Житомирське районне управління ГУ Держпродспоживслужби  в Житомирській області