16 жовтня — Всесвітній день здорового харчування

Дата: 16.10.2024 10:26

Здорове харчування (здорова дієта) — це харчування, яке забезпечує ріст, нормальний розвиток і життєдіяльність людини, сприяє зміцненню її здоров'я, попереджає розвиток захворювань та сприяє здоровому довголіттю і омолодженню.

Дотримання рекомендацій здорового харчування в поєднанні з регулярними фізичними вправами є основою здорового способу життя та зменшує ризик хронічних захворювань, таких як ожиріння, серцево-судинні захворювання, діабет, гіпертонія, інфекційні хвороби, онкопатології тощо.

Рекомендації здорового харчування (МОЗ):

• Споживайте достатню кількість овочів, бобових, фруктів, цільнозернових продуктів, горіхів, насіння, яєць, нежирного м'яса, риби та молочних продуктів.
  • Уникайте частого вживання продуктів із високим вмістом солі, цукру та жирів.
  • Підтримуйте оптимальний режим харчування та здорові харчові звички.
  • Пийте достатньо рідини, обирайте некалорійні напої. Основним джерелом рідини має бути вода.
  • Дотримуйтесь правил харчової безпеки: чистота, вибір якісних продуктів, правильне транспортування, зберігання та приготування.
  • Займайтеся фізичними вправами щодня.

Компоненти здорового харчування:

• Білки: яйця, риба, бобові, м'ясні та молочні продукти, насіння, горіхи, гриби.
  • Жири: корисні жири містяться в оливковій олії, рибі, горіхах, насінні. Уникайте транс-жирів, які можуть викликати серцево-судинні захворювання.
  • Вуглеводи: джерела — цільнозернові продукти, свіжі фрукти та овочі, бобові.
  • Вітаміни та мікроелементи: беруть участь у всіх біопроцесах організму. Дефіцит вітамінів негативно впливає на здоров'я та фізичний розвиток.

Режими здорового харчування:

• Рівномірне харчове навантаження протягом дня: 33% на сніданок, обід і вечерю.
  • Для дітей рекомендується 4-разове харчування: сніданок — 25%, другий сніданок — 15%, обід — 35%, вечеря — 25%.

Чуднівське відділення

ДУ «Житомирський обласний центр контролю

та профілактики хвороб МОЗ України»