Актуальною в цьому сезоні стає скарлатина!
Впродовж місяця (середина грудня 2024 - середина січня 2025р) на Чуднівщині активно реєструється скарлатина. Переважно, це діти молодших класів або ті, що відвідують дитячі садки, тобто діти з організованих колективів. Впродовж згаданого періоду зареєстровано 7 випадків захворювання ( для порівняння – 7 випадків було зареєстровано за весь 2024 рік).
Що таке скарлатина, та як вберегти дітей?
Скарлатина - гостре інфекційне захворювання групи стрептококових інфекцій, яке проявляється інтоксикацією, гнійним ураженням мигдаликів ротоглотки та характерним висипом. На скарлатину найчастіше хворіють діти віком 1–9 років.
Джерелом інфекції може бути хвора людина чи бактеріоносій.
Для скарлатини характерні симптоми загальної інтоксикації, ангіна та висип на шкірі. У більшості випадків скарлатина починається раптово. Розвивається ангіна, на мигдалинах можливий біло-жовтий наліт. Язик спочатку має біле нашарування, але після 2-3 днів починає очищатися з кінчика і до 4-го дня стає яскраво-червоним, з виокремленими сосочками - так званий «малиновий язик».
Зазвичай через добу після початку захворювання на шкірі хворого виникає характерний висип. На рожевому тлі видно дрібні цятки, яскраво-рожеві або червоні, нерідко вони сверблять. Попри загальне почервоніння обличчя, підборіддя і шкіра над верхньою губою залишаються блідими - утворюють так званий «носогубний трикутник» .
Хвороба передається повітряно-крапельним та контактно-побутовим шляхом.
Інкубаційний період недуги триває від 1 до 12 днів, частіше 2–7 днів.
Скарлатина може мати небезпечні ускладнення, пов’язані з невчасним початком лікування та недотриманням рекомендацій лікаря: гнійний лімфаденіт, отит, синусит, гломерулонефрит, ревматизм. Після одужання у людини виникає імунітет до скарлатини, як правило, стійкий, довічний.
Для лікування скарлатини лікар призначає курс антибіотиків.
Профілактика поширення хвороби полягає у ранньому виявленні та ізоляції джерела інфекції. Пацієнтам, хворим на скарлатину, слід перебувати в ізоляції до 24 годин після отримання першої дози антибіотика. Якщо антибіотик не призначався, ізоляція має тривати протягом 21 дня від початку захворювання ( для уникнення можливості бути заразним для оточення) .
До загальних профілактичних заходів належать:
- харчування, збагачене на вітаміни;
- провітрювання та вологе прибирання приміщення, в якому перебувають діти і дорослі;
- уникання контактів із відомо хворим на скарлатину;
- дотримання особистої гігієни, регулярне миття рук з милом;
- загартовування та заняття спортом;
- лікування всіх хронічних захворювань (отитів, синуситів, тонзилітів).
Пам’ятайте: При перших симптомах захворювання необхідно звернутися до лікаря!!!
Чуднівське відділення
ДУ «Житомирський обласний центр
Контролю та профілактики хвороб МОЗУ»